Archiwum [2018/19]

"Ruch i gimnastyka dla małego Smyka"

Realizacja projektu : rok szkolny 2018 - 2019

Miejce : Gminne Przedszkole w Widuchowej

Uczestnicy i realizatorzy:  nauczycielki mgr Bożena Korczyńska,  mgr Małgorzata Furman, mgr Anna Sojka-Durejko, mgr Małgorzata Kos, mgr Agnieszka Sacawa, dzieci, rodzice, pracownicy obsługi przedszkola.

Projekt kierowany jest do dzieci w wieku od 3 do 5 lat czyli we wszystkich grupach wiekowych w przedszkolu. Ruch stanowi naturalną, dobrowolną i bezinteresowną aktywność dziecka, w której znajduje ono wiele radości, ponadto odpowiednia aktywność ruchowa jest dziecku niezbędna dla zapewnienia prawidłowego rozwoju fizycznego, umysłowego, motorycznego i społecznego. Szczególnie wiek przedszkolny to okres wzmożonego zapotrzebowania na ruch.  Dziecko z którym się ćwiczy i które jest przyzwyczajone do ruchu rozwija się znacznie szybciej pod względem fizycznym i psychicznym. Jest bardziej zainteresowane otaczającym go światem. Wzbogacanie doświadczeń psychoruchowych oraz rozwijanie sprawności ruchowej dziecka stanowi podstawę jego prawidłowego rozwoju. Muzyka i jej rytm, szczególnie wywołuje u dzieci potrzebę ruchu, dlatego zajęcia sportowe wielokroć będą powiązane z aktywnym słuchaniem muzyki, z odtwarzaniem muzyki, improwizacją ruchową i prostymi formami tańca, również tańca ludowego. Niestety, jak wynika z doniesień naukowych, poziom aktywności fizycznej i sprawności dziecka w wieku przedszkolnym intensywnie się zmniejsza. Najczęstszą przyczyną spadku sprawności fizycznej jest coraz mniejsza ilość czasu poświęcana przez dzieci na aktywność ruchową. Konsekwencjami braku aktywności fizycznej są ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości oraz wady postawy, a co za tym idzie gorszy start dla dzieci rozpoczynających naukę w klasie I.

Projekt będzie realizowany zgodnie HARMONOGRAMEM DZIAŁAŃ.

Cel główny projektu:

Propagowanie  zdrowego stylu życia i rozwijanie sprawności ruchowej, podnoszenie wydolności organizmu oraz wytworzenie potrzeb regularnej aktywności fizycznej.

Cele szczegółowe:

• uświadamianie i motywowanie do dbałości o zdrowie.
  • określenie zasad zdrowego stylu życia: codzienne przebywanie na świeżym powietrzu, zdrowe odżywianie, higiena osobista, odpoczynek, kontakt z lekarzem.
  • kształtowanie nawyku poprawnej postawy,
  • wyrabianie wytrzymałości siłowej mięśni, wszechstronny rozwój układu mięśniowego
  • kształtowanie wyczucia prawidłowej postawy w miejscu i ruchu,
  •  nauka ćwiczeń domowych, uświadomienie konieczności uprawiana sportu,
  •  kontrola umiejętności przyjmowania poprawnej postawy oraz stopnia opanowania poznanych ćwiczeń,
  •  kształtowanie umiejętności posługiwania się różnorodnymi sprzętami, przyborami gimnastycznymi podczas gier i zabaw ruchowych
  •  zapoznanie dzieci z różnorodnymi przyborami gimnastycznymi,
  •  kształtowanie umiejętności posługiwania się różnorodnymi przedmiotami codziennego użytku podczas ćwiczeń i zabaw ruchowych (gazety, płyty CD, woreczki, folia aluminiowa, butelki, kije, rolki),
  • kształtowanie ruchów chwytnych dłoni i stóp,
  •  poznanie zasad bezpiecznego zachowania się podczas zabaw ruchowych i ćwiczeń gimnastycznych,
  •  kształtowanie umiejętności współdziałania w parach podczas ćwiczeń i zabaw ruchowych, kształtowanie umiejętności współpracy w grupie,
  •  rozwijanie zainteresowania sportem, sportowcami,
  •  rozwijanie twórczego myślenia ekspresji i inwencji twórczej podczas zabaw z użyciem przyborów gimnastycznych i rzeczy codziennego użytku,
  • doskonalenie sprawności fizycznej, nabieranie płynności ruchowej, swobody ruchów,
  • rozwijanie rytmicznych ruchów, kroków i podskoków,
  • proste formy tańca ludowego ,
  • radość ze wspólnej zabawy i współzawodnictwa,
  • przestrzeganie zasad fair play i godzenie się z porażką.

TERMIN REALIZACJI: rok szkolny 2018/2019

MIEJSCE REALIZACJI: Gminne Przedszkole w Widuchowej