Archiwum 2016/17

Innowacja pedagogiczna

"Przedszkolak z pasją tworzenia"

Działalność plastyczna jest jedną z najpowszechniejszych formwyrażania dziecięcej ekspresji. Rozwija ona fantazję dziecka, wyzwala jego twórczą aktywność, wiarę we własne siły. Poprzez różnorodność i atrakcyjność zastosowanych technik plastycznych możemy wpływać na ich rozwój, kreatywność oraz ciekawość w eksperymentowaniu różnymi materiałami plastycznymi.

Inspiracją do opracowania innowacji pedagogicznej w Gminnym Przedszkolu w Widuchowej "Przedszkolak z pasją tworzenia" stały się refleksje nauczycieli oraz spostrzeżenia z obserwacji twórczej działalności dzieci. Ma ona na celu wprowadzenie nowych treści rozszerzających podstawę programową wychowania przedszkolnego, dotychczas nie stosowanych w naszym przedszkolu, różnorodnych technik plastycznych z wykorzystaniem materiałów plastycznych, przyrodniczych i nieużytków.

ZAŁOŻENIA INNOWACJI:

1. Cechy innowacji:
  • systematyczność i celowość podejmowanych działań
  • opracowanie dokładnego zestawu proponowanych form, technik pracy i materiału rozwojowego dostosowanego do dzieci w wieku 3-5 lat, uwzględniającego stopniowanie trudności.
  • zintegrowanie innowacji z realizacją podstawy programowej wychowania przedszkolnego, potrzebami dzieci, rodziców i środowiska lokalnego.
  1. Cele główne:
  • rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych oraz ich wrodzonych możliwości twórczych w toku różnorodnych działań plastycznych,
  • zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i pełnej akceptacji,
  • gotowość do podejmowania inicjatyw i codziennej aktywności,
  • budowanie poczucia własnej wartości.
  1. Cele szczegółowe:
  • uwrażliwienie na piękno otaczającego świata,
  • rozwijanie sprawności manualnych, umiejętne operowanie narzędziami i materiałem,
  • podnoszenie sprawności grafomotorycznej,
  • rozwijanie samodzielności, wytrwałości, umiejętności planowania i dokonywania właściwych wyborów
  • kształtowanie zainteresowania dziełami sztuki tj.: malarstwo, architektura, fotografia,
  • tworzenie w różnorodnych technikach plastycznych,
  • wykształcenie i kontrolowanie napięcia mięśniowego ręki.
  • zachęcanie do eksperymentowania w zakresie łączenia technik i materiałów,
  • bezpieczne posługiwanie się narzędziami i przyborami,
  • budzenie poczucia odpowiedzialności i satysfakcji z wykonanej pracy;
  • nabywanie umiejętności poprzez działanie
  • kształtowanie twórczej, kreatywnej postawy dziecka;

1. Formy i metody pracy z dziećmi:
  • praca indywidualna z różnorodnym materiałem plastycznym, przyrodniczym, wtórnym,
  • praca w małych zespołach,
  •  praca z całą grupą,
  •  działania praktycznego,
  • zadań stawianych dziecku,
  • doświadczeń i eksperymentowania (np. mieszanie barw)
  • pokazu i obserwacji,
  • objaśnienie i instrukcja,