Archiwum 2016/17

Agnieszka Sacawa - Smerfy - Innowacja pedagogiczna

Ostatnim działaniem innowacyjnym były statki, które wykonaliśmy metodą Origami. Każde dziecko otrzymało kartkę w kształcie kwadratu, którą następnie składały według instrukcji. Kolorowe statki, wprawiane w ruch powietrzem pływały po stolikacch. Świetna zabawa.

Galeria zdjęć

Trzecie plastyczne działanie wykonaliśmy w plenerze. Na przedszkolnym placu postawione zostały sztalugi malarskie. Dzieci dostały farby plakatowe i pędzelki- zostały malarzami. Malowały z wielkim zaangażowaniem, dopóki ostatnie wolne miejsce na kartce nie zostanie zapełnione.

Galeria zdjęć

Kolejnym działaniem plastycznym była „Wakacyjna podróż”, do jej wykonania potrzebowaliśmy skrawki kolorowych materiałów.       Z nich powstał obraz „Nad jeziorem”. Dzieci z materiałów wycinały różne kształty, które wspólnie lub indywidualnie naklejały na kartkę dużego formatu.

Galeria zdjęć

Pierwsze czerwcowe działanie plastyczne polegało na wykorzystaniu kolorowych plamek, kleksów wyciętych z kolorowego papieru   i stworzeniu z nich obrazka znad morza. Dzieci same określały co lub kogo wybrana plama może przedstawiać. Wybierały plamki    w różnych kolorach i naklejały je na kartkę. Niektóre z dzieci dorysowywały brakujące według nich elementy. Powstały bardzo barwne prace.

Galeria zdjęć

Ostatnim majowym działaniem plastycznym były Kolorowe fantazje. Praca polegała na malowaniu rozrzedzonymi wodą farbami za pomocą słomki dopicia. Na kartkę naniesione zostały kleksy z rozcieńczonej farby,  które zostały rozdmuchane za pomocą słomki do picia. Powstałe kolorowe prace.

Galeria zdjęć

W związku ze zbliżającym się Dniem Mamy i Taty, dzieci wykonały Kwiaty  w doniczce z wykorzystaniem strużyn z kredek   i papierowych skrawków. Kwiaty zostały wyklejone strużynami, natomiast  doniczka papierowymi skrawkami.  Na obrazku powstała różnorodna faktura, która później została pomalowana farbami plakatowymi

Galeria zdjęć

Kolejnym działaniem majowym była Gąsienica z plastikowych nakrętek. Na duży zielony liść, przyklejone zostały nakrętki a do nich z patyczków kreatywnych-  czułki i ruchome oczy, niektóre otrzymały również ogony. Gąsienice kolorowe i jednobarwne, wszystkie piękne i uśmiechnięte.

Galeria zdjęć

Pierwsze majowe działanie innowacyjne „Smerfy” wykonały z materiału przyrodniczego. Praca polegała na wykorzystaniu kamieni różnej wielkości, pomalowaniu ich farbami tak, aby wyglądem przypominały biedroneczki. Dzieci pomalowały kamyki farbami akrylowymi, które szybko wyschły. A nasze biedronki wyglądały  jak żywe…

Galeria zdjęć

Ostatnie, czwarte działanie kwietniowe dotyczyło ekologii i polegało na wyklejeniu papierowego talerzyka plasteliną, i przyklejeniem do plasteliny różnorodnych elementów kompozycji. Talerzyki były kolorowe, a kompozycje różnorodne.

Galeria zdjęć

Wiosnę już dawno powitaliśmy, a tu ciągle pada. A gdyby deszcz był kolorowy, jak wyglądałby świat? Odpowiedzi nasuwały się same- barwny, wesoły, ciekawy. Więc i nasze kolejne działanie plastyczne było wesołe ponieważ „Wiosenny deszczyk” polegał na pokolorowaniu łąki kredkami a następnie wypryskiwaniu różnorodnych kompozycji kolorystycznych szczoteczką do zębów. Prace kolorowe, palce brudne ale dzieci dumne i szczęśliwe. Jak powiedziały  „jedyna praca, gdzie nie trzeba robić nic dokładnego

Galeria zdjęć

Kolejnym, działaniem innowacyjnym była „Wiejska zagroda”. Podczas tych zajęć dzieci  poznały składniki potrzebne do wykonania masy solnej i sposobu jej wykonania. Smerfy  bardzo chętnie pomagały w wykonaniu masy plastycznej. Bardzo chętnie z niej korzystały lepiąc zwierzęta żyjące na wiejskim podwórku, lub wycinając kształty zwierząt gotowymi foremkami. Podczas lepienia określały cechy charakterystyczne zwierząt, ich budowy i kształtu. Tak powstałe zwierzaki zostawiliśmy na grzejniku do wyschnięcia. Dwa dni później pomalowały je farbami plakatowymi. Tak powstała nasza wiejska zagroda.

Galeria zdjęć

W dzisiejszych czasach coraz mniej czasu poświęca się na ozdabianie jajek na Wielkanoc. Wykorzystujemy do tego celu naklejki termiczne, które można nabyć w sklepie. Smerfy również wykonały pisanki, ale wykorzystując metodę decupage- wycinały kolorowe motywy z serwetek i za pomocą pędzelka przyklejały kwiatki, motylki, drzewka, ptaszki na styropianowe jajko. Ponieważ klej musiał wyschnąć nasze jajka powędrowały na grzejnik. Gdy wyschły, każdy zabrał swoją pisankę do domu.

Galeria zdjęć

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi Smerfy wykonały „Koszyczek wielkanocny”. Dzieci wykonały pracę, która polegała na wyklejeniu szablonu koszyczka kawałkami kolorowego papieru, oczywiście w koszyczku nie mogło zabraknąć jajek.

Galeria zdjęć

Kolejnym marcowym działaniem innowacyjnym był „Tulipan” wykonany metodą orgiami. Chętne dzieci wykonały samodzielnie tulipana z małą pomocą wychowawczyni, pozostałe przedszkolaki złożyły tulipana z łodygą i listkiem. Tak wykonanego tulipana każdy przedszkolak nakleił na białą kartkę i dorysował tło: trawę, słońce, niebo. Tulipanowy ogród zdobi naszą gazetkę na korytarzu.

Galeria zdjęć

Wielkimi krokami zbliża się do nas wiosna, a z nią pierwsze wiosenne kwiaty oraz powracające z ciepłych krajów ptaki- bociany. Więc kolejnym podjętym działaniem był „Bocian”. Do tej pracy wykorzystaliśmy czerwony brystol, styropianowy kubek, ruchome oczy oraz paski czerwonego papieru. Bocian jak prawdziwy, osiadł  w przygotowanym stawie z żabami. Chętnie łączyły poszczególne elementy a bociana chciały tego samego dnia zabrać do domu.

Galeria zdjęć

Pierwszym podjętym działaniem plastycznym w miesiącu marcu był temat „Pierwsze wiosenne kwiaty”. Wykonanie pracy polegało na przyklejeniu do zarysów krokusów podkładu w postaci kaszy manny i trocin drewnianych, po ich wyschnięciu podkład należało pomalować farbami plakatowymi, przypominając sobie w jaki sposób można otrzymać farbę fioletową. Smerfy  wykonały tę pracę plastyczną  w dwóch etapach. Pracę wykonały chętnie i starannie.

Galeria zdjęć

Drzewa zimą został zrealizowany po feriach. Działania dzieci polegały na narysowaniu węglem drzewnym szkieletu drzewa i doklejeniu różnorodnych elementów  z materiałów, firan, waty. Dla dzieci nowością było rysowanie węglem, pierwsze wrażenia- „mam brudne ręce”, ale już po chwili chętnie rysowały. Zwróciły uwagę na możliwość rozcierania kresek, czyli robienia cieni.

Galeria zdjęć

Ptaki zimą zostały zrealizowane  podczas tematu kompleksowego „Dokarmiamy zimą zwierzęta” w drugim tygodniu lutego. Każde dziecko otrzymało szablon ptaka oraz kartkę szarej gazety. Dzieci porwały kartkę na małe kawałki, które następnie przykleiły na ptaka. Ptaszki wyszły piękne.

Galeria zdjęć

„Zimowe zabawy” związane były z naszym tematem kompleksowym „Bezpieczne zimowe zabawy” i zostały zrealizowane           w ostatnim tygodniu stycznia. Technika wykonania pracy polegała na wykorzystaniu różnego rodzaju materiału:  gazety, płatki kosmetyczne, skrawki materiałów tekstylnych, serwetki, watę, wycinanki i kolorowanki.  Każdy do pracy włożył coś od siebie.

Galeria zdjęć

Kolejnym styczniowym tematem był „Moi Dziadkowie”, temat związany z rysowaniem kredkami- pastelami. Dzieci chętnie rysowały, zwracały uwagę na elementy twarzy- oczy, nos, usta, uszy, włosy oraz całego ciała- ręce, nogi, palce u rąk. Starały się rysować zachowując proporcje całego ciała. Podczas rysowania dzieci odkryły, że narysowaną kreskę można rozetrzeć na kartce. Niektóre dzieci narysowały kilka portretów. Portrety seniorów były ozdobą naszej sali.

Galeria zdjęć

Mróz maluje

„Mróz” dookoła i piękne obrazy maluje na szybach. Smerfy również malowały jak dziadek mróz… Najpierw dzieci rysowały świeczką na białej kartce, odpowiednio mocno naciskając ją,  następnie tę kartkę pokrywały w całości farbą akwarelową w  ciemnym kolorze: niebieską, fioletową, czarną. Dzieci czuły się jak czarodzieje…. Świeczki nie widać na białej kartce, czary mary- dwa machnięcia pędzlem i wyłania się obrazek.

Galeria zdjęć

Kopciuszek udaje się na bal…

Temat „Kopciuszek na balu” polegał na trzech etapach. Najpierw dzieci wysłuchały fragmentu bajki „Kopciuszek” z opisem sukni dziewczynki, następnie oglądały w katalogach i gazetach ilustracje sukienek i sukni balowych- zwracały uwagę na wzory, fasony, kolory, ozdoby brokatowe. Finałem tych działań było wykonanie sukni z materiału tekstylnego. Ponadto Smerfy wykonały również suknię balową metodą stemplowania korkiem maczanym w farbie plakatowej. Suknie były piękne- kolorowe. Przy stemplowaniu, dzieci zwróciły uwagę na mieszanie się kolorów i przypomniały sobie kolory podstawowe i pochodne.

Galeria zdjęć

Patyczkowa choinka

Kolejnym grudniowym działaniem było wykonanie Świątecznej choinki z patyczków po lodach. Zadanie to niektórym wychowankom sprawiło trudność- w zakresie ułożenia patyczków na kartce. Ale nie zniechęcały się i powstały piękne zielone choinki, które ozdobiły cekinami w kształcie śnieżynek, gwiazdek i serduszek.

Galeria zdjęć

Święty Mikołaj

Pierwszym działaniem  „Smerfów” w grudniu było rysowanie postaci Świętego Mikołaja kolorową kredą na arkuszu czarnego papieru. Dzieci bardzo zdziwione były, gdy wytłumaczyłam im zadanie. W momencie jego wykonywania padały stwierdzenia „nie tylko kredkami można rysować” albo „ale to fajne”. A Mikołaje wyszły piękne. Dla porównania dzieci dostały do rysowania kredki pastele, którymi również rysowały na czarnej kartce. Z tą różnicą, że pastele nie brudziły rąk i obrazki miały więcej kolorów.

Galeria zdjęć

Jesienna szaruga

Ostatnim tematem, „Jesienna szaruga” zakończyliśmy miesiąc listopad. Zadaniem dzieci było malowanie na kartce farbami plakatowymi za pomocą patyczków kosmetycznych z wykorzystaniem tylko barw jesiennych- żółtym, pomarańczowym, czerwonym oraz brązowym. Zanim przystąpiły dzieci do malowania, przypomnieliśmy sobie barwy podstawowe, następnie podzieliliśmy je na barwy ciepłe i zimne. Ponadto mieszaliśmy ze sobą barwy podstawowe w celu otrzymania barw pochodnych. Dzieci chętnie malowały według własnego pomysłu, ale nie tylko.  Prace dzieci są przepiękne.

Galeria zdjęć

Jesienny krajobraz

Kolejnym działaniem  plastycznym  wykonanym w trzecim tygodniu listopada  był Jesienny krajobraz . Prace zostały wykonane na  podłożu  z maku, kaszy jaglanej i jęczmiennej  z wykorzystaniem zasuszonego i naturalnego materiału przyrodniczego: liści, żołędzie i ich czapeczki, traw i innych roślin. Dzieci chętnie tworzyły  swoje  prace, wymieniały się materiałami oraz pomysłami.

Galeria zdjęć

Mokre w mokrym

Deszczowy dzień  to kolejne zagadnienie zrealizowane w miesiącu listopadzie – 15.11,  wykonane techniką mokre na mokrym. Dzieci przed malowaniem, określały kształty, rozróżniały fakturę- gładka, mokra, chropowata, sucha. Po czym pomalowały swoje kartki wodą, a następnie na tak przygotowanym podłożu zaczęły malować farbami plakatowymi. Podczas malowania, dzieci zwróciły uwagę na rozpływające się farby na mokrej kartce.

Galeria zdjęć

Biało- czerwona Polska

Pierwsze listopadowe działanie zostało zrealizowane 5 listopada. Wykonanie Mapy Polski, poprzedzone zostało wykonaniem czerwonych i białych kulek bibułkowych, w czym dzieci bardzo chętnie uczestniczyły. Dzieci bardzo chętnie wyklejały kontury Polski wykonanymi wcześniej kuleczkami, przy czym powtarzając biały u góry, czerwony na dole. Pracy towarzyszyły słowa  „to nasze barwy narodowe”.

Galeria zdjęć

W krainie kolorowych elfów

25 października zrealizowany został ostatni temat W krainie kolorowych elfów. Dzieci wysłuchały opowiadania „W krainie elfów”, a następnie określały kolory domków, próbowały nazywać emocje poszczególnych elfów w nich mieszkających. Wypowiadały się na temat w domku, którego elfa czułyby się najlepiej i dlaczego. Dzieci same wybierały kolory dla ich domków, oprócz pomarańczowego, żółtego i niebieskiego, znalazły się również kolory  fioletowy i różowy.  Na zakończenie zajęć dzieci zostały podzielone na grypy i wspólnie kolorowały domki z kartonu, które tego samego dnia stały się domkami dla zabawek.

 Galeria zdjęć

Kolejne działania plastyczne z innowacji pedagogicznej dotyczyły tematu Jesienny bukiet  i odbyły się 21 października. Dzieci oglądały różnego rodzaju zasuszone liście, określały ich kolor, kształt i wielkość oraz ich fakturę- niektóre były gładkie, inne chropowate, a jeszcze inne błyszczące. Wykonanie pracy polegało na podłożeniu liścia pod kartkę i odrysowaniu go na kartce poprzez odpowiedni nacisk kredki świecowej. I tak powstały nam piękne kolorowe jesienne listki, z których powstało kolorowe jesienne drzewo.

Galeria zdjęć

Kwiatek, praca plastyczna polegająca na wykorzystaniu dna i góry od plastikowej butelki  i wypełnieniu jej wnętrza farbami. Dna od butelek wypełniane były farbą plakatową, natomiast góra od butelki- farbami akrylowymi.  Zajęcia te odbyły się 12 października. Dzieci chętnie wypełniały poszczególne płatki kwiatka różnymi kolorami, niektóre kwiatki nie tylko pomalowane były wewnątrz, ale również od zewnątrz. Barwne kwiaty stanowiły ozdobę  w naszym kąciku jesie

Galeria zdjęć

Pierwszym działaniem innowacyjnym w październiku była Zabawy kolorami, które zostały zrealizowane w pierwszym tygodniu października (04.10). Podczas zajęć dzieciom zostały zaprezentowane farby klejowe wykonane domowym sposobem: woda, mąka, barwnik oraz miód. Dzieci nazywały kolory podstawowe, klasyfikowały barwy na ciepłe i zimne. Z barw podstawowych: żółta, czerwona, niebieska otrzymywały barwy pochodne poprzez mieszanie ich ze sobą. Ponadto dzieci poznały pojęcia takie jak obraz, malarz i malarstwo. Dzieci chętnie mieszały kolory, odczuwały radość  z możliwości manipulowania barwami.

Galeria zdjęć

Aktualności

Kontakt

  • Gminne Przedszkole w Widuchowej
    ul.Tatrzańska 20
    74-120 Widuchowa
  • 91 416 72 39 wewnętrzny
    21 - Księgowość
    20 - Dyrektor
    23 - fax

Galeria zdjęć