Archiwum 2016/17

Projekt edukacyjny

"WIDUCHOWA - MAŁA I DUŻA OJCZYZNA".   Realizacja  projektu  w roku szkolnym  2016/2017 ;

CELE GŁÓWNE DZIAŁAŃ EDUKACJII REGIONALNEJ:

• Wyrabianie u dzieci więzi z najbliższym środowiskiem
  • Rozwijanie wiedzy o historii regionu
  • Kształtowanie umiejętności dostrzegania piękna swojej miejscowości, zabytków architektury, walorów krajobrazowych

Hasła z podstawy programowej:

Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych. (1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5)

Wspomaganie rozwoju mowy oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci. (3.1, 3.2, 3.3)

Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia. (4.1, 4.2, 4.3)

Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. (6.1, 6.2, 6.3, 6.5)

Wychowanie przez sztukę – dziecko widzem i aktorem. (7.1, 7.2)

Wychowanie przez sztukę – muzyka: różne formy aktywności muzyczno-ruchowej (śpiew, gra, taniec). (8.1, 8.4)

Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne. (9.1, 9.2, 9.3)

Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną. (13.4, 13.5, 13.6)

Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania. (14.2, 14.3, 14.4, 14.5, 14.6, 14.7)

Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne. (15.1, 15.2, 15.3, 15.4, 15.5)

Cele szczegółowe to (dziecko) :
- zna położenie Polski, Widuchowej na mapie

- wzbogaca swoją wiedzę na temat historii Widuchowej i okolic

- zna herb, flagę i pochodzenie nazwy miasta Widuchowa

- poznaje wybrane zabytki i historyczne miejsca

- zna legendę o Widuchowej i pobliskich miejscowościach

- uczestniczy w wycieczkach do instytucji użyteczności publicznej

- potrafi zachować się  właściwie w miejscach użyteczności  publicznej

- nawiązuje kontakty społeczne podczas spotkań z ciekawymi i ważnymi ludźmi

- dzieli się zdobytą wiedzą prezentując prace plastyczne

- rozwija postawę intelektualną wyrażając się w twórczym, logicznym myśleniu

OSOBY BIORĄCE UDZIAŁ: dzieci, nauczyciele, animatorzy, przedstawiciele instytucji użyteczności publicznej, środowisko lokalne

METODY I FORMY PRACY: wycieczki, pogadanki, prezentacje, konkursy, prace plastyczno- techniczne, zabawy tematyczne, zabawy ruchowe, burza mózgów, fotografie, plansze, gra na instrumentach, tańce, śpiew, działania plastyczne, indywidualna, grupowa, zespołowa, zbiorowa, festyn.

REALIZACJA DZIAŁAŃ

Żabki