CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

Grupa Motylków realizowała ogólnopolski program przedszkolnej edukacji antytytoniowej   ,,Czyste powietrze wokół nas”. Celem podejmowanych działań było :

- zwiększenie poziomu wiedzy na temat szkodliwości aktywnego i biernego palenia;

- wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy;

- zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich.

GALERIA

Przedszkolaki wyruszyły na wycieczkę po okolicy, celem której było ukierunkowanie uwagi dzieci na źródła i rodzaje dymów poprzez obserwację w najbliższym środowisku (dymy wydobywające się z pojazdów, kominów domów, jak również osoby palące papierosy). Następnie rozmawialiśmy o różnych źródłach dymu w oparciu o ilustracje, plakaty. Określiliśmy rodzaje dymów oraz przyczynę wydobywania się dymów. Podkreśliliśmy również szkodliwe działanie dymu nikotynowego. Obejrzeliśmy również krótkie filmiki o tym, ,,skąd wydobywa się dym”. Dzieci zapoznały się z maskotką programu - Dinusiem, zwolennikiem czystego powietrza i przeciwnikiem dymu papierosowego. Jego portret malowały farbami oraz wykonały wyklejankę. Słuchając piosenki o ,,Zielonym Dinku”, wybrały się w podróż czystym pociągiem. W grupie odbył się także Teatrzyk "Podróż Dinka" oraz zabawy pantonimiczne. Nie zabrakło zabaw z zakresu programu rocznego Matematyki na wesoło. Podsumowaniem programu było wykonanie Kotylionu, który dzieci zabrały do domu, by utrwalić zasady założonego programu. Zabawy na świeżym powietrzu wskazały dzieciom jak ważny jest ruch, czyste powietrze i oczywiście segregacja odpadów-tak właśnie dbamy o Ziemię i o Nas.