Bum Bum Rurki to najbardziej kolorowy instrument dla dzieci. Bum Bum Rurki to prosty instrument zespołowy doskonale nadający się szczególnie na początkowym etapie edukacji muzycznej dzieci. Kolorowe rurki odpowiednio nastrojone zachęcają dzieci do wspólnej zabawy dźwiękami jednocześnie ucząc rytmu, melodii i harmonii. Ale nie służą one tylko i wyłącznie do grania, mogą służyć jako rekwizyt podczas zabawy ruchowej. Motylki zanim zaczęły bawić się rurkami oraz grać na nich, zostały zapoznane z zasadami posługiwania się bum bum rurkami. Kolejnym etapem wprowadzania kolorowych tub było ułożenie rurek od najkrótszej do najdłuższej oraz porównania ich dźwięków. Potem była już tylko zabawa: granie rurkami we wskazane części ciała, dobieranie się w pary według koloru rurki oraz granie na tubach w kolorowych sekcjach do utworu „Marsz Radeckiego”
Tęcza w warzywach i owocach
Jem warzywa i owoce,
Nie grymaszę i nie psocę.
Bardzo lubię chrupać je.
Świeże, smaczne, kolorowe,
Wszyscy jedzmy je na zdrowie.
W styczniu dzieci z grupy „Motylki” miały do wykonania niezwykłe zadanie, które polegało na wykonaniu plakatu pod tytułem „Tęcza w warzywach i owocach”.
Wykonywanie zadania rozpoczęliśmy od zgromadzenia kolorowych ilustracji owoców i warzyw- listopad i grudzień. Wysłuchaliśmy wiersza „Tęcza”, po czym dzieci określiły kolejność kolorów stosując liczebniki porządkowe. Gdy wszystkie kolory zostały nazwane, przeliczone oraz została określona ich kolejność- na dywanie pojawiła się duża plansza oraz kolorowe warzywa i owoce. Dzieci nazwały wszystkie owoce i warzywa oraz określiły ich kolory, następnie warzywa i owoce zostały ułożone i przyklejone na planszy w półkolu- kształcie tęczy. Tęcza powstała piękna… zobaczcie sami :-)
Ozdoby z zimnej porcelany
Zimna porcelana jest bardzo prostą plastyczną masą, którą każdy może samodzielnie i bez większych trudności wykonać w domu. Nazwa wzięła się stąd, że gotowa masa jest łudząco podobna do porcelany, jest gładka, delikatnie błyszcząca, oraz delikatna, choć wbrew pozorom dość wytrzymała.
Z zimnej porcelany wykonuje się różnego rodzaju rzeźby a bardzo wprawne dłonie potrafią ulepić nawet misterny bukiet kwiatów . Zimna porcelana tym różni się od np. masy solnej, że wysycha na powietrzu i nie ma konieczności suszenia jej w piekarniku. Istnieją dwie metody tworzenia zimnej porcelany, tzw. metoda na ciepło i metoda na zimno. My skupiliśmy się na metodzie na zimno i wykonaliśmy ozdoby na choinkę. Składniki, które będą nam potrzebne, to:
Szklanka mąki ziemniaczanej
Szklanka kleju wikol
2 łyżeczki oliwki dla niemowląt
2 łyżeczki sody oczyszczonej
Wszystkie składniki mieszamy, a następnie wyrabiamy do momentu połączenia się w gładką masę. Podczas wyrabiania masy możemy dodać odrobinę oliwki, jeżeli masa będzie wychodziła bardzo twarda. Masa niekoniecznie musi być gładka, można ją rozwałkować wałkiem we wzorki, masa otrzymuje wtedy ciekawą fakturę.
Warto pamiętać, że masa bardzo szybko twardnieje, także warto nieużywane fragmenty masy owijać w folię i odkładać do lodówki, by zapobiec zaschnięciu i stwardnieniu. Zachęcam do tworzenia i powodzenia.
Święta tuż, tuż… czas więc na pieczenie pierników.
Dzisiaj w naszym przedszkolu unosił się zapach korzennych przypraw. 11 grudnia dla dzieci 4-5-letnich z grupy Motylki był bardzo pracowity, bowiem tego dnia z zaproszonym gościem- panem Leszkiem piekły pierniczki. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste rączki oraz zakładając fartuszki. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne oraz zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wyrabiały ciasto i wałkowały je, wykrawały ciasteczka foremkami i układały na blaszkach. Efektem naszej pracy były pełne blaszki pierniczków, które zanieśliśmy do kuchni. Tu pod czujnym okiem naszych pań kuchareczek pierniki nabierały koloru piekąc się w piekarniku.
Motylkowe warsztaty bożonarodzeniowe z rodzicami
W dniu 5 grudnia w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe, podczas których rodzice wraz z dziećmi z grupy Motylki wytwarzały ozdoby. W repertuarze rękodzieła była zimna porcelana, ozdabianie bombek, choinki a także ozdabianie różnymi technikami wianków bożonarodzeniowych.
We wspaniałym gronie, miłej atmosferze, wśród utalentowanych mam i tatusiów, pomysłów było bardzo wiele. Nasza przedszkolna sala zamieniła się wówczas na moment w pracownię plastyczną, w której działo się wiele ciekawych rzeczy. Rodzice odkrywali swoje talenty plastyczne a dzieci zamieniły się w prawdziwych artystów. Wszyscy pracowali z ogromnym zapałem, ale był też i czas na miłe pogawędki przy cieście i kawie:) Powstało bardzo dużo pięknych i niepowtarzalnych dekoracji świątecznych, które będą sprzedawane na Kiermaszu Bożonarodzeniowym 13 grudnia.
Szczególne podziękowania kieruję do Rodziców obecnych na warsztatach. Bardzo cieszę się, że mam tak uzdolnionych i chętnych do współpracy rodziców.
Wirująca płyta
Markery, stara płyta CD, nakrętka plastikowa i nadmuchany balon- zapytacie co z tego będzie? My odpowiadamy „Wirująca płyta”. Powierzchnię płyty dzielimy na 8 równych części, dziecko koloruje każdą część markerami (dwa kolory na zmianę, lub każdy kawałek na inny kolor). Do płyty przyklejamy nakrętkę (klejem na gorąco przykleja osoba dorosła), w której robimy dziurkę grubą szpilką (dziurkami będzie uchodziło powietrze). Na nakrętkę nakładamy nadmuchany balon- pod wpływem powietrza płyta będzie się poruszać po gładkiej powierzchni. Powodzenia
Miś na trampolinie
Zbliżające się święto Pluszowego Misia, czyli urodziny Misia pozwoliły nam je uczcić. Wykorzystując chustę animacyjną, metodę aktywnego słuchania muzyki Batti Straus i utwór "Tzadik Katamar", nasz miś miał super zabawę. W rytm muzyki skakał na trampolinie lub obracał się na karuzeli.
Uciekające kolory
19 listopada wykonaliśmy nasz pierwszy eksperyment pod tytułem „Uciekające kolory”. Do płaskiego talerzyka wlaliśmy mleko, do mleka daliśmy kilka kropel barwnika spożywczego w różnych kolorach. Następnie patyczek kosmetyczny namoczyliśmy w płynie do mycia naczyń i pionowo włożyliśmy go do miski z mlekiem. Nasze kolory uciekały od patyczka z płynem i mieszały się tworząc kolorowe okręgi. Takie doświadczenie możecie samodzielnie wykonać w domu z dzieckiem. Powodzenia