Barwimy Margarytki
W jaki sposób kwiaty piją wodę? Skąd się biorą kolorowe kwiaty? Te i inne pytania padały z ust przedszkolaków, zanim przystąpiliśmy do eksperymentu. W sklepie zakupiliśmy białe kwiatki- Margaretki. Do przezroczystych słoików wlaliśmy wodę i kolorowe tusze. Najładniej zabarwiły się kwiatki na różowo i delikatnie na niebiesko. Doświadczenie to powtórzyliśmy, ale już z barwnikami spożywczymi- efektu nie było, kwiaty nam zwiędły.
Talerzykowe paletki
Wystarczy tylko papierowy talerzyk i mały balon na wodę oraz patyczki po lodach. Z tych trzech elementów wykonaliśmy kolejną już ekologiczną zabawkę- paletki. Talerzyk każde dziecko ozdobiło według własnego pomysłu, do talerzyka przykleiliśmy drewniany patyczek od loda, nadmuchaliśmy mały balonik i można już grać…. Wszystkie przedszkolaki zabrały swoją zabawkę do domu i jak opowiadały w poniedziałek: „grałam z bratem, było fajnie”
Spacer w okolicę oczyszczalni ścieków
„Dbamy o naszą planetę Ziemię” taki temat kompleksowy towarzyszył nam podczas spaceru, podczas którego mogliśmy zobaczyć kosze na śmieci do segregacji odpadów oraz zobaczyć bardzo niezwykłe miejsce- oczyszczalnię ścieków. Idąc polną drogą, mogliśmy oglądać wiele pięknych roślin, kwiatów i krzewów… ale nie tylko, również śmieci wyrzucane tam gdzie popadnie.
Ekologiczne kwiaty
Kwiatek, praca plastyczna polegająca na wykorzystaniu dna i góry od plastikowej butelki i wypełnieniu jej wnętrza farbami: plakatowymi lub temperami. Zajęcia te odbyły się w kwietniu. Dzieci chętnie wypełniały poszczególne płatki kwiatka różnymi kolorami, niektóre kwiatki nie tylko pomalowane były wewnątrz, ale również od zewnątrz. Barwne kwiaty stanowiły ozdobę w naszym przedszkolnym ogrodzie kwiatowym.
Butelkowe grzechotki
Nasze grzechotki wykonaliśmy w dwóch etapach: najpierw okleiliśmy plastikowe butelki kolorowymi paskami, a później wsypaliśmy do środka różnego rodzaju ziarna aby otrzymać dźwięki różnej wysokości. Jako wypełnienia użyliśmy: ryżu, cieciorki i fasoli. Wielką frajdę miały dzieci wsypując wybrane ziarenka do butelki, a jeszcze większą frajdę kiedy na nich grały. Orkiestra gotowa do gry….
Nasz ogródek
11 kwietnia Motylki wybrały się do przedszkolnego ogrodu, aby zasiać warzywa. W pięknie przygotowanym ogrodzie, każda z grup wiekowych otrzymała dla siebie kawałek ziemi pod uprawę. My zasialiśmy marchew i pietruszkę. Codziennie podlewamy nasze warzywa i czekamy aż urosną….
Żółwik
Dostaliśmy cukierki i bardzo chcieliśmy zabrać je do domu- zrobiliśmy pudełko na cukierki w kształcie żółwia. Każde dziecko otrzymało szablon żółwia, który musiało pokolorować i wyciąć. Następnie włożyliśmy cukierki do denka od butelki i przykleiliśmy denko do podstawki za pomocą taśmy bezbarwnej. Tak zapakowane cukierki dzieci zabrały do domu.
Rakietki
Zrób rakietkę w domu… Do wykonania rakietki potrzebujemy słomki do picia: szeroką, wąską, trójkąty z pianki dekoracyjnej, taśma klejąca (przezroczysta lub ozdobna) oraz nożyczki. Słomka wąska zostaje w całości- to jest wyrzutnia dla rakietki. Szeroką słomkę tniemy na trzy mniej więcej równe kawałki, na dole naszego kawałka przyklejamy (pajacykiem lub dorosły klejem na gorąco) trzy trójkąty z pianki ozdobnej- stateczniki. Górną część rurki zaklejamy taśmą. Tak powstałą rakietkę zakładamy na wąską i dmuchamy, a rakietka leci….
Wirująca płyta
Markery, stara płyta CD, nakrętka plastikowa i nadmuchany balon- zapytacie co z tego będzie? My odpowiadamy „Wirująca płyta”. Powierzchnię płyty dzielimy na 6 równych części, dziecko koloruje każdą część markerami (dwa kolory na zmianę). Do płyty przyklejamy nakrętkę, w której robimy dziurki grubą szpilką (dziurkami będzie uchodziło powietrze). Na nakrętkę nakładamy nadmuchany balon- pod wpływem powietrza płyta będzie się poruszać po gładkiej powierzchni. Powodzenia
Piłkarzyki
Gra zręcznościowa, którą każdy z Was może wykonać w domu bez specjalnego sprzętu. Do wykonania piłkarzyków potrzebny jest karton po butach, zielona farba lub kredki oraz klamerki- my wykorzystaliśmy drewniane (mogą też być plastikowe w kolorze) i piłeczka ping- pongowa. Jak się okazało w praktyce, większą popularnością gra cieszyła się wśród dziewczynek. Polecam wykonanie takiej gry w domu.
Żabki
13 lutego Motylki wykonały kolejną ekologiczną zabawkę. Do wykonania żabki wykorzystaliśmy papierowe kubeczki, pompony, ruchome oczy, oraz urodzinowe trąbki. Kubeczki przedszkolaki pomalowały w środku na czerwono a na zewnątrz na zielono- ustawiliśmy je na grzejniku żeby wyschły. Następnie przykleiliśmy pompony, a do nich ruchome oczy. Ostatnim etapem było umieszczenie urodzinowej trąbki- języka żabki. Radość z możliwości narobienia hałasu była nieopisana.
Smok ziejący ogniem wykonany z rolki po papierze toaletowym, pasków bibuły, odrobiny kleju. Praca nie tylko rozwija umiejętności manualne dziecka ale może również posłużyć jako zabawka. Świetna zabawka pomagająca kształtować prawidłowy tor oddechowy- kierować wydychanym powietrzem.
Moc witamin
Już w przedszkolu kształtujemy postawy prozdrowotne naszych wychowanków. Dlatego dbając o zdrowie dzieci nie zapominamy o organizowaniu sytuacji, które promują zdrowie oraz zdrowe odżywianie. Ostatnio były owocowe szaszłyki, a tym razem było to zrobienie przez dzieci z grupy „Motylków” koktajlu w dwóch smakach: truskawkowym i malinowym.
„Motylki” doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się między innymi prawidłowo, czyli zdrowo odżywiać. Każde dziecko rozumie potrzebę spożywania dużych ilości owoców oraz warzyw. Z myślą o witaminkach, postanowiliśmy zrobić koktajl. Pani Agnieszka przyniosła do przedszkola mleko, śmietankę, owoce: maliny i truskawki. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia koktajlu- mikserem, jego działaniem i utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa. Następnie umyliśmy ręce, założyliśmy fartuszki i pozostało tylko wrzucenie składników do miski i koktajl gotowy! Wszystkie dzieci próbowały koktajli- jednak wrażenia były różne.
Hop do kubka
Wtorek w grupie Motylków był dniem bez zabawek. Tego dnia dzieci same wykonały zabawki- każde dla siebie. Kubeczek, sznureczek i koralik- zabawka gotowa, doskonała zabawa oraz ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej (oko-ręka). Spróbujcie w domu ze swoim dzieckiem zrobić taką zabawkę. Wykonanie jej jest proste, ale złapanie koralika wcale nie jest takie łatwe jak się wydaje. Powodzenia :-)
Jesienne prace porządkowe
W piątkowe przedpołudnie, Motylki postanowiły uporządkować przedszkolny plac zabaw. Grabie poszły w ruch….. I nagrabiliśmy dwa worki liści. Ale mamy jesień i czysto było tylko przez chwilę….
Barwienie farb
Zajęcia plastyczne stanowią zagadkę dla dzieci. A te zajęcia były wyjątkowe… potrzebowaliśmy kolorowych farb do malowania a mieliśmy tylko białą oraz magiczną reklamówkę, w której znajdowały się przyprawy oraz barwniki do ciast. Zanim powstały farby, każdy przedszkolak z naszej grupy, mógł powąchać przyprawę, określić jej kolor, chętni mogli ich nawet spróbować. Z kakao powstała farba brązowa, z papryki- czerwona, z kurkumy- żółta. Jednak jak stwierdziły dzieci- „ładniejsze kolory wyszły z barwików do ciast”. Tak powstałymi farbami dzieci pomalowały warzywa, które nie tylko ozdabiały naszą gazetkę ale i pięknie pachniały…
Gospodarstwo Ekologiczne "Frykas" w Marwicach
W środę grupy „Motylki” i „Pszczółki” wybrały się na wycieczkę autokarową do Marwic, do Gospodarstwa Ekologicznego „Frykas”. Dzieci podzielone na dwie grupy, miały możliwość samodzielnego wyrabiania masła oraz obejrzenia zwierząt wiejskich takich jak: owce, kozy, krowy, konie, kaczki oraz króliki. Wycieczka była wspaniałą lekcją przyrody dla dzieci, w której mogły wziąć udział i zobaczyć ją na własne oczy. Bogate wiadomości w treści przyrodnicze i niesamowite wrażenia na długo pozostaną w pamięci naszych przedszkolaków.
Plakat ekologiczny
Co to jest „ekologia”?- dbanie o przyrodę i zwierzęta, sprzątanie po sobie i innych, sadzenie kwiatków. Tak odpowiadały dzieci na zadane pytanie. Pytanie to związane było z zadaniem, które mieliśmy do wykonania- plakat ekologiczny. Nasz plakat jest jesienny….
Jesienne sadzenie cebulek kwiatowych
W miniony wtorek Motylki nietypowo spędziły czas na przedszkolnym placu zabaw- zasadziły cebulki kwiatowe krokusów, tulipanów i żonkili. Zanim jednak przystąpiliśmy do sadzenia wysłuchaliśmy zaproszonego gościa- zaprzyjaźnioną ogrodniczkę panią Jolantę Głód. Razem z nią obejrzeliśmy nasze cebulki- porównaliśmy ich kolor, wielkość. Przeliczyliśmy wszystkie cebulki, aby określić, których jest więcej. Każde dziecko zasadziło swoją cebulkę, która wraz z przyjściem wiosny przystroi przedszkolny ogród pięknymi kwiatami. Pozostało nam tylko czekać….