Dnia, 25 kwietnia, w grupie "Pszczółek" realizowaliśmy zagadnienia z Programu profilaktyki antynikotynowej "Czyste powietrze wokół nas". Program skierowany jest do dzieci i młodzieży, również do przedszkolaków z najstarszych grup. Ważnym zagadnieniem tej edukacji było ustalenie różnych źródeł zanieczyszczeń powietrza, szczególnie tych, do których przyczynia się człowiek, z pomocą plakatu pt. „Co dymi?”. Bardzo pomocnym w przybliżaniu tej tematyki był dla nas „Zielony Dinuś” - wiodąca maskotka projektowa, która przedstawiła nam prezentację multimedialną dotyczącą Programu. Poznaliśmy też piosenkę „O zielonym Dinusiu”, który uciekał przed dymem. Kolorowaliśmy również postać Dinusia w przyrodzie. Ważną częścią, zagadnień programowych, było znalezienie odpowiedzi na pytanie : „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?” i jak "chronić się przed dymem papierosowym". Zdecydowana większość dzieci wolała zapachy kwiatów i czystej przyrody. Zadaniem dzieci było też przygotowanie znaczka z treścią „Nie pal przy mnie proszę”, które zabrały ze sobą do domów. Dzieci pozyskały informacje, o tym, że należy unikać miejsc zadymionych i usuwać się z towarzystwa osób palących. Tematyka z zakresu profilaktyki antynikotynowej jest trudna i czasami dzieci reagują na zagadnienia emocjonalnie, ale jest niezbędna dla ich przyszłości i nie można jej unikać.
W mienionym tygodniu, z uwagi na Dzień Ziemi 22 kwietnia,w grupie "Pszczółek" realizowaliśmy blok tematyczny "Dbamy o naszą planetę Ziemię". Dzieci pracowały bardzo aktywnie i z wielkim zaangażowaniem, rozwijały wiedzę przyrodniczą, kształtowały postawę proekologiczną. Utrwalały wiedzę o tym, jak dbać o Ziemię i środowisko. Poszerzyły też wiedzę na temat Ziemi jako planety w kosmosie. Poznały i utrwaliły sposoby oszczędzania wody, której w przyszłości może zabraknąć dla ludzi, zwierząt i roślin.Zapoznały się ze znakiem recyklingu, wiedzą jak go znaleźć na produktach. Nauczyły się segregować i klasyfikować śmieci. Przedszkolaki pozyskały też informacje o znaczeniu czystego powietrza, o konieczności uprawiania sportu i zastępowania jazdy samochodem wyprawami pieszymi, rowerowymi czy jazdą komunikacją zbiorową. Przeprowadziśmy zajęcia plastycznych, matematyczne i ruchowe. Dzieci poznały kolejną literę : "Ł" - jak łopata. Śpiewaliśmy piosenki ekologiczne i zażywaliśmy ruchu na swieżym powietrzu. Mamy nadzieję, że wiedza i troska o Ziemię, zapadła w sercach naszych przedszkolakó na długo.
Dzisiaj, 16 kwietnia w naszym przedszkolu było bardzo wesoło za sprawą zbliżających się Świąt Wielkanocnych i wielkanocnego zajączka
Dzieci rozpoczęły, Wielkanocne zabawy z zajączkiem " od odczytania przez Panią listu, który był zaadresowany do dzieci od zajączka. Następnie wzięliśmy udział w muzycznej rozgrzewce do zajączkowej muzyki . Gdy wszyscy już byli gotowi przystąpiliśmy do stacji zadaniowych. Było sadzenie marchewek, tor przeszkód z jajkiem i drewnianą łyżką, chusty animacyjne i kolorowe jaka, wielkanocne zagadki oraz uzupełnianie sudoku. Ostatnie zadanie wzbudziło bardzo dużo pozytywnych emocji wśród dzieci i Pań. Każda grupa dekorowała wielkie jajko przy pomocy kwiatków, trawy, patyczków itp. rzeczy, które dzieci zbierały na naszym przedszkolnym placu. Na koniec grupy otrzymały dyplomy, a każdy uczestnik małą słodką niespodziankę. To był bardzo miło i intensywnie spędzony dzień w naszym przedszkolu. Mamy nadzieję, że za rok wielkanocny zajączek ponownie nas odwiedzi
Każdego roku, 12 kwietnia przypada "Światowy Dzień Czekolady", przedszkolaki zawsze chętnie świętują w ten dzień w przedszkolu. W naszej grupie "Pszczółek", odbyliśmy zajęcia tematyczne, zabwy i gry "czekoladowe". Ważnym elementem zajęć było przypomnienie, że jedzenie słodyczy w nadmiarze, nie służy zdrowiu. W takim dniu, jak święto czekolady, te zasady troszkę omijamy. Wesołym elementem zabawy, była degustacja kostek czekolady z zamkniętymi oczami. Nie zabrakło też tańców do wesołej muzyki "Czeko- czekolada". Z wielkim apetytem "Pszczółki" degustowały różne smaki czekolady w płynnej popstaci. Buzie były śmiesznie ubrudzone czekoladą, ale dzieci były bardzo szczęśliwe i radosne. Był to dzień pełen emocji i endorfin.
Dzisiaj, 9 kwietnia br. wszystkie grupy przedszkolne odbyły "Warsztaty muzyczne" z Panią Ewą Kwiecień. Zajęcia muzyczne, tańce, instrumenty, rekwizyty, przebrania, śpiewanie to ulubiona forma aktywności naszych dzieci. Tym wszystkim dysponowała Pani Ewa i przeniosła dzieci w świat dźwięków, do wiosennej krainy. Przemieniła dzieci w budzące się wiosną motyle. Przedszkolaki miały okazję do ekspresji ruchowej, do tańca, do śpiewu, do zagrania na instrumentach. Kreatywność, pomysłowość, i dynamika prowadzonych zajęć przez Panią Ewę, spowodowały, że wszystkie dzieci były radosne, zaangażowane i rozśpiewane. Dziękujemy serdecznie za ogromną porcję dobrej energii i emocji. Dziękujemy rodzicom za sfinansowanie zajęć. Wasztaty bardzo się podobały i pewnie spotkamy się jeszcze nie raz na wspólnym muzykowaniu.
Zapraszamy do udziału w I Konkursie Fotograficznym
„BEZPIECZEŃSTWO, RUCH I ZDROWIE PRZEDSZKOLAKI MAJĄ W GŁOWIE"
z udziałem rodziców
REGULAMIN KONKURSU
CELE KONKURSU :
- upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki;
- dzielenie się wrażeniami z zabaw i ćwiczeń ruchowych.
- rozwijanie twórczości,
- promowanie aktywności fizycznej wśród dzieci,
- próba uchwycenia i zatrzymania w obiektywie zdrowego stylu życia,
- wdrażanie rodziców do ścisłej współpracy z przedszkolem.
- rozwijanie wyobraźni i umiejętności wyrażania własnych uczuć, myśli, doznań poprzez fotografię, przy pomocy rodziców;
ZASADY UCZESTNICTWA:
1. Konkurs jest przeznaczony dla dzieci z naszego przedszkola,
2. Każde dziecko wraz z rodzicem może dostarczyć tylko 1 fotografię
3. Wielkość fotografii: dowolna
4. Fotografia musi posiadać tytuł pracy
5. Fotografię należy dostarczyć do placówki do koordynatora konkursu lub wychowawcy grupy.
6. Do pracy powinna być dołączona metryczka umieszczona z tyłu fotografii, Na metryczce umieszczamy: imię i nazwisko dziecka+ rodzica ,nazwa grupy, TYTUŁ pracy
7. Fotografię należy dostarczyć w terminie od 07 kwietnia do 23 kwietnia 2025 roku (środa),
8. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się pod koniec kwietnia br.
9. Na zwycięzców czekają nagrody i dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców
10. Komisja konkursowa oceni prace przyznając nagrody i wyróżnienia
11.Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej placówki
12. Prace zostają własnością Gminnego Przedszkola w Widuchowej
13. Fotografie dostarczone po terminie nie będą brane pod uwagę w Konkursie
KRYTERIA OCENY:
- Zgodność tematyki pracy z hasłem przewodnim konkursu,
- Pomysłowość, oryginalność wykonania zdjęcia,
- Estetyka wykonania całości pracy,
ORGANIZATORZY:
Gminne Przedszkole w Widuchowej
KOORDYNATOR KONKURSU :
Małgorzata Furman
W dniach 4 i 5 kwietnia br. - dokonano podsumowania i ogłoszono wyniki Przedszkolnego Konkursu Plastycznego "Portret Zdrowego Jedzenia", realizowanego dla dzieci i rodziców w ramch projektu edukacyjnego "Bezpieczeństwo, ruch i zdrowie przedszkolaki mają w głowie". Do organoizatora wpłynęło 17 prac, każda piękna, kolorowa, przestrzenna, płaska, wykonana różnorodnymi technikami plastycznymi, niektóre zawierały tematyczne hasła o zdrowym jedzeniu. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, dzieciom i ich rodzicom, dziękujemy za zaangażoiwanie, pomysłowość i wielki wkład w wykonanie dzieł plastycznych. Organizatorzy zdecydowali, że wszystkie "Portrety" zasłużyły na nagrodę i wyróżnienie. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe Dyplomy i upominki rzeczowe, zakupione z funduszy Rady Rodziców. Dziękujemy serdecznie i zapraszamy do udziału w kolejnych Konkursach i Akcjach. Lista Laureatów: Alicja Serafińska, Nikodem Wojsznis (Żabki), Paweł Kuchniak, Łęczewski Jan (Biedronki), Nadia Nowak, Ksawery Dziuba, Krzysztof Kaszubski (Motyle), Zuzanna Linkiewicz, Maja Wermuth, Julia Grabowska, Barbara Jóźwiak, Kuchniak Zofia, Alicja Cirkosz, Franek Kubicki, Antoś Kiełyt, Wojtek Wicher, Karol Rożniata (Pszczółki).
Koordynator: Bożena Korczyńska
"Pszczółki", szczególną uwagę zwróciły na zasady kulturalnego zachowania się w kinie i w teatrze. Świetnie bawiły się w teatr w przebraniu, z pacynkami, z kukiełkami i w teatr mimiczny. Próbowały swoich zdolności aktorskich do wiersza Jana Brzechwy "Na straganie". Odgrywanie ról, naśladowanie, to ulubiona forma aktywności naszych przedszkolaków. Dopełnieniem zajęć było przygotowanie biletów do kina, kupienie biletu za określoną kwotę oraz właściwe zajęcie miejsca na widowni. Utrwalono przy tym znajomość liter, liczb oraz monet. Dzieci wykonały papierową kukiełkę robota lub kraba. Wszyscy świetnie się bawili.
Z uwagi na Światowy Dzień Wody 22 marca, dzisiaj 24 marca br. w naszej grupie "Pszczółek" obchodziliśmy "Dzień Wody" w formie wielu aktywności. Takie Święto, to okazja do rozwijania wiedzy przyrodniczej oraz do uświadomienia dzieciom, jak ważne znaczenie ma woda dla życia człowieka, jak wielkie znaczenie ma dla przyrody, dla zwierząt, dla całego świata. Przedszkolaki przeprowadzili badanie cech fizycznych wody, wysłuchały odgłosów wody, bawiły się z kropelką wody klamerkami. Omówiliśmy proces parowania wody, do czego jej potrzebujemy, jakie ma znaczenie dla życia oraz stany skupienia wody. Z dużym zciekawieniem, dzieci wysłuchały opowiadania "O kropelce wody". Atrakcyjną częścią zajęć było przeprowadzanie eksperymentów i doświadczeń z wodą. Wiele frajdy sprawił dzieciom eksperyment " Rozkwitające kwiaty" oraz "Znikający pieprz". Eksperyment z pieprzem uświadomił dzieciom jak ważne jest mycie rąk z mydłem. Dużo zabawy było podczas nabierania wody "pipetą", przenoszenie jej oraz barwienie chmurek z waty na pracy plastycznej. Przedszkolaki bardzo lubią takie praktyczne zajęcia przyrodnicze i wykazują ogromne zaangażowanie.
Dnia 22 marca jest Świętem Wody, a Motylki obchodziły Dzień Wody w poniedziałek 24 marca. Przedszkolaki ubrane na niebiesko odkrywały tajemnice wody i jej znaczenia dla życia ludzi, zwierząt i roślin. Poprzez różnorodne działania dzieci dowiedziały się wielu informacji i ciekawostek o wodzie. Poznały różne sposoby wykorzystania wody i dowiedziały się, w jaki sposób, podczas codziennych czynności, oszczędzać wodę. Wieloma zmysłami doświadczały kontaktu z wodą i eksperymentowały z nią. Badały i poznawały jej różne właściwości: smak, zapach, kolor. Ponadto rozwiązywaliśmy zagadki. Dużo frajdy sprawił przedszkolakom eksperyment „burza w słoiku”, podczas których musiały wprawić wodę w ruch za pomocą oleju, barwnika i tabletki musującej oraz puszczanie baniek mydlanych .Światowy Dzień Wody był okazją, by uświadomić dzieciom, że woda daje człowiekowi nie tylko zdrowie, życie i ochłodę, ale też dużo radości.