Siły przyrody - doświadczenia z powietrzem, ogniem i wodą w "Żabkach".

W minionym tygodniu, w grupie "Żabek" poznawano siły przyrody: powietrze, wiatr, ogień, wodę i ziemię. Przeprowadzono wiele eksperymentów, doświadczeń i zajęć mających na celu poznanie właściwości i cech powietrza, tworzenie wiatru, poznanie właściwości i obiegu wody w przyrodzie, tworzono warunki do samodzielnego badania i odkrywania cech otaczającego świata. Tym samym zrealizowano kolejne zadanie z rocznego Projektu edukacyjnego "Mały badacz i odkrywca".

Z wielkim zaangażowaniem, "Żabki" poznawały i bawiły się powietrzem: poszukiwały powietrza w pustej butelce, dmuchały w balony, w słomki, tworzyły bańki mydlane i bańki w kubku z wodą. Słomka służyła dzieciom do przenoszenia lekkich przedmiotów jak np. skrawków papieru oraz do malowania poprzez rozdmuchiwanie farby. Przedszkolaki tworzyły też wiatr dmuchając w gazety, w piórka i w samodzielnie wytworzone papierowe wiatraki. Wiele emocji towarzyszyło dzieciom podczas doświadczeń z ciepłym powietrzem pochodzącym z suszarki, ciepłe powietrze unosiło foliowe worki wysoko do góry, dzieci starały się też uwięzić powietrze w swoich workach. Było przy tym wiele radości i emocji. Każde dziecko wykonało też swojego "Powietrznego przyjaciela" z gumowej rękawiczki, słomki i kubka. Zabawa z tym "Powietrznym przyjacielem" to świetna okazja do ćwiczeń oddechowych. "Żabki" wykonały też swój papierowy wiatrak, który również posłużył do ćwiczeń oddechowych. Przy okazji poznawawania sił przyrody, wiele uwagi poświęcono kuli ziemskiej, z czego się składa i kto żyje na ziemi. W zrozumieniu zjawisk przyrodniczych, w poznawaniu budowy ziemi i jej skarbów, pomogły nam oglądane filmy edukacyjne z dużych zasobów internetowych. Badzo aktywnie i doświadzalnie dzieci poznawaly wodę, jej cechy i właściwości. W zabawie ruchowej improwizowały obieg wody w przyrodzie. Poznawały wodę wzrokiem, dotykiem, węchem i smakiem, wszystkimi zmysłami. Woda towarzyszyła też eksperymentowi z zapalonymi świeczkami, które po przykryciu naczyniem gasły a woda była zasysana do środka. "Żabki" bardzo dokładnie obserwowały zjawiska i samodzielnie wyciągały wnioski. Zajęcia edukacyjne urozmaicały częste zabawy ruchowe, ekspresyjne i muzyczne, zajęcia matematyczne z poznawaniem i utrwalaniem figur geometrycznych oraz rytmów oraz kreatywne prace plastyczne wykonywane  nowymi technikami plastycznymi. Wykonane prace zdobią naszą galerię.