Mali badacze - piasek pustyni.

W minionym tygodniu przedszkolaki z grupy „Pszczółek”  zamienili się w badaczy, prowadzili wiele zajęć poznawczych, eksperymenty i doświadczenia. Bohaterami tych zajęć, były też dinozaury, z uwagi na ich Święto 26 lutego, które obchodziliśmy z początkiem tygodnia.

Wśród wielu zagadek, które staraliśmy się wyjaśniać, znalazły się te  związane z wyginięciem dinozaurów, gdzie można je spotkać i jak wyginęły? Poznanej literze „W” jak „wulkan”, towarzyszył eksperyment „Tworzenie wulkanu z wylewającą się lawą”, było przy tym wiele emocji. Z filmów edukacyjnych ,  poznały też pracę „paleontologa” i „archeologa”. Samodzielnie tworzyły szkielety dinozaurów z rolek po papierze.Dinozaury tworzono też papieru w formie 3D, liczono dinozaury, poruszano się po śladach dinozaurów, naśladowano dinozaury przy muzyce.

Szczególnie aktywnie przebadały piasek, poznawały piasek wieloma zmysłami,  szczególnie wzrokiem i dotykiem.  Dzieci pozyskały też informacje o pochodzeniu piasku,  różne ciekawostki  oraz informacje o największej pustyni na świecie „Saharze”.  Piasek przesypywano, moczono, wsypywano do butelek, ugniatano i lepiono. Przy pomocy pędzelka – bo pędzelkiem pracuje  paleontolog i archeolog – odkopywały dinozaury, tworzyły ich ślady i odciski. Szczególnie zaangażowane były podczas malowania piaskiem i klejem. Powstały bardzo kreatywne prace plastyczne.  Zajęcia z piaskiem były realizowane również w ramach projektu edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”,        z modułu „Kultury Świata”.

Wiele radości sprawiły dzieciom też inne doświadczenia z „magnesem” oraz z zatapianiem niektórych przedmiotów w wodzie.  Dużo zabawy było podczas wyciągania magnesem zatopionych szpilek w szklance wody oraz z przyciąganiem sztućców i innych przedmiotów. Bardzo poprawnie wyciągały też wnioski z doświadczenia „co pływa a co tonie”.  Z  doświadczenia  „w czym możemy się przejrzeć” wiedzą, że nie tylko w lusterku. Samodzielnie podały swój przykład, że w wodzie .

Był to bardzo aktywny tydzień rozwijający wiedzę przyrodniczą i fizyczną o otaczającym świecie.